Μαθητική εφιμερίδα "Η 2ο ΤΥΠΙΑ"

Το μαθητικό περιοδικό «Η 2ο τυπία» είναι το αποτέλεσμα της δημιουργικότητας, της φαντασίας και του ενθουσιασμού των μαθητών μας στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν θετικά στο κάλεσμά μας για την δημιουργία δημοσιογραφικής ομάδας και την έκδοση μαθητικού εντύπου στα ελληνικά και στα αγγλικά! Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που συνεργάστηκαν για το αποτέλεσμα που κρατάτε σήμερα στα χέρια σας. Πιστεύουμε ότι η ποικιλία των θεμάτων μας θα κεντρίσει το ενδιαφέρον σας.

Για την μαθητική εφημερίδα εγράστηκαν με αλφαβητική σειρά οι παρακάτω μαθητές:

1. Αμβροσιάδου Ευθυμία
2. Βεσυροπούλου Χρύσα
3. Βότση Καλλιόπη
5. Γκανάτσιου Κατερίνα
6. Καλαούζη Κωνσταντίνα
7. Κουρκουτά Δάφνη
8. Λαγογιάννη Βάια
9. Λιόλου Ευτέρπη
10. Λιόλιου Ολυμπία
11. Μπαλτά Χρυσούλα
12. Ναλμπανίδου Ζωή
13. Ντόστι Αλέξανδρος
14. Παναγιωτίδου Σταυρούλα
15. Παναπακίδου Άρτεμις
16. Παπαδημητρίου Ζωή
17. Σισμανίδου Γεωργία
18. Χατζημιχαήλ Ειρήνη
19. Και ο μικρός Πλατσάς Δημήτρης Α΄2

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αγγέλη Ελένη, Παπιγκιώτη Μάγδα και Μπίτη Ειρήνη
Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Γαβριηλίδη Πασχάλη, καθηγητή καλλιτεχνικών για την πολύτιμη βοήθειά του.
Ευχαριστούμε επίσης την κυρία Παντζάρη Νάσια για την άμεση παροχή φωτογραφικού υλικού.

Tο εξώφυλλο του εντύπου

Η έκδοση της «Δευτεροτυπίας» αποτέλεσε ένα ξεχωριστό γεγονός για το 2ο Γυμνάσιο. Πέρα από τον προφανή στόχο της καλλιέργειας της φαντασίας και της δημιουργικότητας των παιδιών, αντιμετωπίσαμε ως ομάδα την πρόκληση του «επιχειρείν», αφού το όλο εγχείρημα περιελάμβανε όχι μόνο τη δημιουργία αλλά και την προώθηση και πώληση ενός δημοσιογραφικού προϊόντος.
Κάθε μαθητής-μέλος της δημοσιογραφικής μας ομάδας συνέβαλε – άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο- στην προώθηση και πώληση του εντύπου. Στην σχολική μας κοινότητα οι υπεύθυνες καθηγήτριες που αναλάβαμε την όλη διαδικασία διαπιστώσαμε μεγάλη αποδοχή και ενθουσιασμό ιδιαίτερα από τους μαθητές της Α’ και Β’ Γυμνασίου. Η «Δευτεροτυπία» όμως άνοιξε τα φτερά της και πέρα από το σχολείο στην ευρύτερη τοπική κοινωνία με την υποστήριξη κυρίως των μαθητριών Βεσυροπούλου, Γκανάτσιου, Λαγογιάννη, Μπαλτά και Ναλμπανίδου που βγήκαν επανειλημμένα στο κέντρο της Αλεξάνδρειας – και μάλιστα σε ώρες εκτός σχολικού προγράμματος - και συνέβαλαν στο να εξαντληθεί εντός ολίγων ημερών το πρώτο τεύχος. Πολύτιμη επίσης υπήρξε η συνδρομή του Διευθυντή του σχολείου μας κ.Μπογδαμπείδη καθώς και του Προέδρου του συλλόγου γονέων-κηδεμόνων κ.Χατζημιχαήλ.
Η θετική ανταπόκριση - οικονομική και ηθική - όλων μας οπλίζει καθηγήτριες και μαθητές με δύναμη και αισιοδοξία ότι το 1ο τεύχος της Δευτεροτυπίας είναι μόνο η αρχή και έπεται συνέχεια…

Το παρόν φύλλο της εφημερίδας μας το αφιερώνουμε στη μνήμη του πρόσφατα εκλιπόντος καθηγητή και πρώην διευθυντή του σχολείου μας: Γαρέφη Γεώργιου