"Χάρβεϊ" (Αυτός και το κουνέλι) της Μαίρη Τσέις

Η θεατρική παράσταση βραβεύτηκε στον 1ο Θεατρικό διαγωνισμό Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας με τα βραβεία
1ου ανδρικού ρόλου στον μαθητή Ντόστι Αλέξανδρο και σκηνογραφίας

Το έργο "Χάρβεϊ" γράφτηκε στην Αμερική το 1944. Η συγγραφέας του, Ιρλανδικής καταγωγής, θέλησε να προσφέρει μετά τα τραύματα του Β΄παγκοσμίου πολέμου μία διέξοδο, έναν άλλο κόσμο, πιο χαρούμενο. Μετά τη θλίψη, όλοι χρειάζονταν μία νέα πραγματικότητα, που δε θα τους θύμιζε το οδυνηρό παρελθόν. Αποζητούσαν μία διέξοδο που θα τους βοηθούσε να μην παραιτηθούν από τη ζωή. Και το θέατρο ήταν μία διέξοδος. Ανεξάρτητα από τον πόλεμο, όλοι μπορεί να περάσουμε μία τραυματική εμπειρία στην ζωή μας και να αναζητήσουμε την ίδια διέξοδο. Κάποιοι όμως ίσως, δεν μπορούμε να κρατήσουμε τον έλεγχο και ωθούμαστε στα άκρα, στην ψυχική διαταραχή. Από την άλλη, πολλοί δε γνωρίζουμε τι σημαίνει ο όρος, ποιες είναι οι διάφορες μορφές και τα συμπτώματα και ποιες δυνατότητες ένταξης στο κοινωνικό σύνολο μπορεί να έχουν οι ψυχικά ασθενείς. Με την άγνοια ή την προκατάληψη στιγματίζουμε συχνά αυτούς τους ανθρώπους, τους στέλνουμε στο περιθώριο ή στρέφουμε το βλέμμα αλλού. Την ίδια στιγμή, εκείνοι ζουν δίπλα μας και υποφέρουν διπλά, λόγω της ασθένειάς τους και του κοινωνικού αποκλεισμού. Με την παράστασή μας δεν φιλοδοξούμε να προτείνουμε λύσεις. Μας αρκεί να καταφέρουμε να σας βοηθήσουμε να δείτε τον κόσμο μέσα από τα μάτια του Έλγουντ. Στην προσπάθειά μας αυτή, σας βεβαιώνουμε ότι η βοήθεια του Χάρβεϊ υπήρξε καταλυτική!

Οι μαθητές που πήραν μέρος με σειρά εμφάνισης είναι:

Μυρτώ Σίμμονς :Δοκοπούλου Μαρία
Βέρα Σίμμονς :Τερζίδου Άννα
Έλγουντ Ντάουντ :Ντόστι Αλέξανδρος
Έθελ Σωβινέ :Χωρινού Χρυσούλα
Ρουθ Κέλλυ:Δοκοπούλου Αναστασία
Σάντερσον Λάιμαν :Γιοβανόπουλος Αντώνης
Γουίλσον Μπομπ :Θεοδωρίδης Γιώργος
Dr Τσάμλεϊ Γουίλλιαμ:Εξαρχόπουλος Γιώργος
Κα Τσάμλεϊ Μπέττυ:Ράπτη Ειρήνη
Ομηρία Γκάφνεϊ (δικηγόρος):Μπλαχάβα Μαρία
Φωτογραφίες από την παράσταση