Πρώτες βοήθειες

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας συστάθηκε από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, ομάδα αποτελούμενη από μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου.

Η ομάδα από κοινού αποφάσισε και επέλεξε ως αντικείμενο της δράσης τους τις «Πρώτες Βοήθειες».
Σκοπός της δραστηριότητας αυτής ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές μέσα από το πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών, ότι είναι σημαντικό στα μέλη μιας κοινότητας να μπορούν συμμετέχουν έγκαιρα και αποτελεσματικά, σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης ή φυσικών καταστροφών.

Στόχος του προγράμματος ήταν να προσφερθούν οι απαραίτητες θεωρητικές γνώσεις των πρώτων βοηθειών που σε συνδυασμό με την τεχνική γνώση και την εφαρμογή πρακτικών και επαναληπτικών ασκήσεων, που θα επέτρεπαν στους συμμετέχοντες να παίρνουν σωστές και γρήγορες αποφάσεις όταν καλούνται να δώσουν πρώτες βοήθειες.

Στα πλαίσια του προγράμματος, τα παιδιά επισκέφτηκαν το κέντρο πρόληψης «Πρόσβαση», όπου έγινε επίδειξη και πρακτική εφαρμογή της Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης.

Στο τέλος τα παιδιά εκπόνησαν εργασία σε power point με ότι έμαθαν κατά την διάρκεια του προγράμματος.

Από την επίσκεψη των παιδιών στο κέντρο πρόληψης “Πρόσβαση”

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί της ομάδας:
Κουκλίδης Χαράλαμπος
Θεοδωρίδου Κυριακή