Κοπή Βασιλόπιτας στο Σχολείο

Την Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2013 μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους μαθητές και καθηγητές του γυμνασίου μας. Αντί για την καθιερωμένη καθημερινή προσευχή στον αύλειο χώρο του σχολείου έγινε από τους ιερείς της ενορίας « Κοιμήσεως της Θεοτόκου» η ευλογία της Βασιλόπιτας παρουσία του δημάρχου κου Δημητριάδη, του διοικητή της αστυνομίας κου Σιδηρόπουλου, του προέδρου και των μελών του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.
Όλοι οι παριστάμενοι ευχήθηκαν στους μαθητές «καλή χρονιά» και «καλή πρόοδο», ενώ ο διευθυντής του σχολείου μας κος Μπογδαμπεΐδης Ευθύμιος τους ενημέρωσε σχετικά με τις ρίζες της παράδοσης και του εθίμου της βασιλόπιτας. Η όμορφη αυτή τελετή έκλεισε με την κοπή της πίτας που ανέδειξε «τυχερό» τμήμα της χρονιάς το Γ3.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση