Επίσκεψη της ομάδας ρομποτικής του 1ου Γυμνασίου

Στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο Γυμνασίων της πόλης μας, η ομάδα ρομποτικής του 1ου Γυμνασίου επισκέφτηκε το σχολείο μας και παρουσίασε τις δράσεις της. Η ομάδα ρομποτικής αποτελείται από 15 μαθητές και υπό την επίβλεψη του καθηγητή πληροφορικής Καρκαμάνη Γεώργιο δραστηριοποιείται στο χώρο της εκπαιδευτικής ρομποτικής κατασκευάζοντας και προγραμματίζοντας το μοντέλο EV3 της LEGO.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα  από το οποίο ενημερώθηκαν για το τι είναι ένα ρομπότ, από τι αποτελείται, πως λειτουργεί και πως προγραμματίζεται. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε μια διαδραστική παρουσίαση, όπου  είδαν σε πραγματικό χρόνο, πως κατασκευάζεται ένα ερπυστριοφόρο ρομποτικό όχημα και πως προγραμματίζεται για να αποφεύγει διάφορα εμπόδια χρησιμοποιώντας τους αισθητήρες και να εντοπίζει ένα χαμένο αντικείμενο. Στο τέλος, είχαν τη δυνατότητα να ασχοληθούν και οι ίδιοι με το εκπαιδευτικό ρομπότ, αποκομίζοντας πρωτόγνωρες εμπειρίες.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

robot1