Ταξιδεύοντας με την παράδοση

To Σχολικό Έτος: 2016-17 εκπονήθηκε πολιτιστικό πρόγραμμα από 25 μαθητές και μαθήτριες της Γ? τάξης με θέμα: «Ταξιδεύοντας με την παράδοση».

Τα παιδιά χωριστήκαν  σε ομάδες και αναζήτησαν πληροφορίες για την ιστορία του τόπου τους στο διαδίκτυο και στην βιβλιοθήκη της πόλης. Πηγή πληροφοριών για την σύγχρονη ιστορία του τόπου ήταν και οι παππούδες και γιαγιάδες μερικών από τους μαθητές από τους οποίους πήραν και συνέντευξη.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με τα παιδιά στην βιβλιοθήκη καθώς και στην αυλή του Σχολείου. Στην βιβλιοθήκη τα παιδιά δημιουργούσαν και παρουσίαζαν τις εργασίες τους ενώ στον αύλειο χώρο γινόταν η εκμάθηση παραδοσιακών χορών.

Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές δημιούργησαν μία παρουσίαση (Power Point) που περιλαμβάνει:

• συνοπτικά την ιστορία του τόπου από τους προϊστορικούς χρόνους έως σήμερα
  • καθώς και κάποιους παραδοσιακούς χορούς της Ελλάδας

Ως επιστέγασμα των προσπαθειών των μαθητών  της ομάδας  πραγματοποιήθηκε πολυήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κύπρο  από 26 έως 30 Απριλίου όπου τα παιδιά παρουσίασαν το πρόγραμμα  τους στους μαθητές και τους καθηγητές του  Γυμνάσιο Ειρήνης και Ελευθερίας στη Δερύνεια.