5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 1 Οκτωβρίου στον αύλειο χώρο του Σχολείου πραγματοποιήθηκαν αθλητικές και εικαστικές δραστηριότητες στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με θέμα:

«Ας κινηθούμε»

Σ΄ αυτές συμμετείχαν οι μαθητές του 2ου Γυμνάσιου Αλεξάνδρειας με την επίβλεψη του συλλόγου των καθηγητών.
Το ωρολόγιο πρόγραμμα χωρίστηκε σε 3 δίωρα. Συγκεκριμένα το 1ο δίωρο τα παιδιά της Α τάξης πήραν μέρος σε ατομικά και ομαδικά αθλήματα στίβου όπως σκυταλοδρομία, βάδην και διελκυνστίδα, τα παιδιά της Β τάξης πήραν μέρος σε ομαδικά αθλήματα όπως ποδόσφαιρο και καλαθοσφαίριση για τα αγόρια και βόλεϊ για τα κορίτσια ενώ τα παιδιά της Γ την 1 ώρα διδάχθηκαν παραδοσιακούς χορούς από διάφορα μέρη της Ελλάδας και τη 2η ώρα ασχολήθηκαν με ζωγραφικές απεικονίσεις αθλημάτων στον τοίχο του γυμναστηρίου του σχολείου.
Το πρόγραμμα λειτούργησε κυκλικά ώστε να συμμετέχουν εναλλάξ όλες οι τάξεις.
Η διοργάνωση στέφθηκε με επιτυχία η οποία οφείλεται στους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής κ. Γερακιώτη Θωμά και κ. Σάρρα Δέσποινα και Καλλιτεχνικών κ. Γαβριηλίδη Πασχάλη.

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες

athl2018_10   athl2018_2