Ταινία μικρού μήκους – ντοκιμαντέρ

Στους δύσκολους καιρούς που βιώνουμε, το σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο  Αλεξάνδρειας, αφύπνισε μια ομάδα μαθητών  και ανέδειξε μια σπουδαία χρονική περίοδο του τόπου μας, του Γιδά, με τη δημιουργία ταινίας μικρού μήκους – ντοκιμαντέρ με τίτλο «Στάση Αλεξάνδρεια» .

Υλοποιήθηκε στα πλαίσια εργαστηρίου κινηματογραφικής εκπαίδευσης που διοργανώθηκε σε συνεργασία με τη Λέσχη Κινηματογράφου και Πολιτισμού Αλεξάνδρειας «Κινηματόδρασις» και το Διεθνές Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Αλεξάνδρειας, μέσω του εκπαιδευτικού προγράμματος «Όλοι στο κάδρο» του Νεανικού Πλάνου, υπό την αιγίδα και την οικονομική υποστήριξη του ΥΠΠΟΑ.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε από 12 έως 16 Οκτωβρίου 2020, με ομάδα μαθητών του σχολείου μας και την επιμέλεια της σκηνοθέτιδας κ. Διονυσίας Κοπανά και της φιλολόγου κ. Φλώρας Γώτη.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 19 Δεκεμβρίου 2020, σε ΕΚ. 2020-2021. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.