Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Odysseia the real project»

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε μαζί με το 1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας και άλλα τέσσερα Γυμνάσια της Θεσσαλονίκης στο πρόγραμμα «Odysseia the real project», που υλοποίησε η θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς».

Το πρόγραμμα ξεκίνησε στις αρχές Οκτωβρίου με συναντήσεις κάθε Δευτέρα 2-4 μμ στο χώρο εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου με συμμετοχή 7 μαθητών/τριών του σχολείου μας και 4 μαθητών του 1ου Γυμνασίου.

Η προετοιμασία και οι πρόβες γίνονταν σε κάθε σχολείο ξεχωριστά υπό την καθοδήγηση ειδικών του «Μικρού Βορρά» (ηθοποιών, θεατροπαιδαγωγών, μουσικών, χορογράφων, ψυχολόγων).

Η γενική πρόβα όλων των σχολείων μαζί έγινε  το Σάββατο 18/12/2021 στο θέατρο “Μελίνα Μερκούρη” το δήμου Καλαμαριάς ενώ  η παρουσίαση της παράστασης πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19/12/21 και ώρα 11:30.