Ενδοσχολική Επιμόρφωση- Μαθησιακές δυσκολίες

Η Δ/νση του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας και οι Ενδοσχολικοί Συντονιστές του σχολείου μας, κ. Αγγέλη Ελένη και Φωτιάδης Πολύκαρπος, σε συνεργασία με τους υπεύθυνους Σ.Ε.Ε διοργάνωσαν ενδοσχολική επιμορφωτική δράση με θέμα: «Μαθησιακές δυσκολίες: Δυσαναγνωσία, Δυσορθογραφία, δυσαριθμησία» που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου. Ομιλήτρια ήταν η  σχολική ψυχολόγος κ. Αγγέλη Βασιλική.

Σκοπός της επιμορφωτικής δράσης ήταν να παρουσιάσει στους εκπαιδευτικούς τα χαρακτηριστικά των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες και να προτείνει συγκεκριμένες στρατηγικές και  εκπαιδευτικές παρεμβάσεις που θα τους διευκολύνουν στο έργο τους.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 16 Νοεμβρίου 2022, σε ΕΚ. 2022-2023. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.