10η ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Κάθε χρόνο, μία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου είναι αφιερωμένη στα σπορ και την άθληση στις 28 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης  (23 Σεπτεμβρίου – 30 Σεπτεμβρίου 2023). Η πρωτοβουλία ανήκει στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή κι έχει ως στόχο την αύξηση της συμμετοχής όλων των πολιτών στη φυσική δραστηριότητα και τον αθλητισμό σε όλα τα επίπεδα, έτσι ώστε να υιοθετήσουν έναν ενεργό και υγιή τρόπο ζωής.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού (European Week of Sport) υλοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2015, σε μία προσπάθεια να ανατραπεί η ανησυχητική τάση για τη μειωμένη ενασχόληση των ευρωπαίων πολιτών με τη φυσική δραστηριότητα.

Την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου γιορτάστηκε η 10 ημέρα σχολικού αθλητισμού στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας με σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή». Υλοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις εντός του σχολικού χώρου, καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 28 Σεπτεμβρίου 2023, σε ΕΚ. 2023-2024. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.