Ενδοσχολική Επιμόρφωση εκπαιδευτικών 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας πραγματοποιήθηκε τρίωρη ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου με θέμα: «Άτακτη φοίτηση και Σχολική Διαρροή μαθητών Ρομά».

Συγκεκριμένα, το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με παράρτημα Ρομά, ύστερα από πρόσκληση της Διευθύντριας του Σχολείου, κ. Καραστογιαννίδου Μαρίας, πραγματοποίησε ενδοσχολική επιμόρφωση,  στην οποία συμμετείχε το σύνολο των εκπαιδευτικών του σχολείου, στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας.

Η κ. Ζεϊμπεκίδου Χριστίνα, κοινωνική Λειτουργός και Υπεύθυνη του Κέντρου, η κ. Τασιοπούλου Μαρία, ψυχολόγος και η κ. Μπουκλά Θωμαή, διαμεσολαβήτρια , τις οποίες ευχαριστούμε θερμά,  ανέλαβαν να παρουσιάσουν το θέμα δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στα γνωρίσματα του πολιτισμού της κοινότητας Ρομά και στο πρόβλημα της σχολικής διαρροής.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 1 Δεκεμβρίου 2023, σε ΕΚ. 2023-2024. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.