Οι μεγάλοι διαβάζουν στους μικρούς

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023, στον χώρο του 6ου Νηπιαγωγείου  Αλεξάνδρειας πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η δράση “Οι μεγάλοι διαβάζουν στους μικρούς”. Συγκεκριμένα, οι μαθητές που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας ανέλαβαν να γίνουν αναγνώστες και να μεταδώσουν στα παιδιά του νηπιαγωγείου το νόημα ενός χριστουγεννιάτικου παραμυθιού. Οι αναγνώστες διάβασαν μια διασκευή του παραμυθιού “Ο δικός μας Άγιος Βασίλης” του Βαγγέλη Ηλιόπουλου. Ακολούθησαν κοινές δραστηριότητες.

Οι στόχοι της δράσης ήταν: η καλλιέργεια θετικής στάσης και αγάπης για το λογοτεχνικό βιβλίο, η καλλιέργεια της αναγνωστικής απόλαυσης των μαθητών του Γυμνασίου, η άσκηση της δεξιότητας της προσεκτικής ακρόασης για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και η αρμονική συνεργασία παιδιών διαφορετικών ηλικιών.

Οι μαθητές μας χάρισαν δύο βιβλία στους μικρούς τους φίλους για να εμπλουτίσουν τη σχολική τους βιβλιοθήκη  και τους απευθύναμε πρόσκληση να επισκεφθούν το σχολείο μας και τη βιβλιοθήκη μας.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 11 Ιανουαρίου 2024, σε ΕΚ. 2023-2024. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.