Εκπαιδευτική επίσκεψη της Ραδιοφωνικής ομάδας του σχολείου

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου  η ραδιοφωνική ομάδα του σχολείου μας επισκέφτηκε δύο ραδιοφωνικούς σταθμούς στη Θεσσαλονίκη στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος με θέμα «EuropeanSchoolRadio το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο».

Η πρώτη στάση πραγματοποιήθηκε στο «Κοσμοράδιο», εκεί τα παιδιά αφού  ενημερώθηκαν για την προετοιμασία και την παραγωγή μιας εκπομπής από τον υπεύθυνο του σταθμού,  ξεναγήθηκαν στα studio του σταθμού, παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε «ζωντανή» ραδιοφωνική εκπομπή.

Στη συνέχεια οι μαθητές /τριες της ομάδας επισκέφτηκαν τον κρατικό ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΤ3 όπου και ξεναγήθηκαν στο χώρο και ενημερώθηκαν από τους τεχνικούς του σταθμού την υλικοτεχνική υποδομή.

Η δράση στέφθηκε με επιτυχία γιατί τους δόθηκε η δυνατότητα να εμβαθύνουν και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σχετικά με την  παραγωγή ραδιοφωνικής εκπομπής και τον υλικοτεχνικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους των δύο ραδιοφωνικών σταθμών για την εγκάρδια υποδοχή και φιλοξενία τους.