Εκδρομή στα πλαίσια των γιορτών των Χριστουγέννων

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2013 η Β? και Γ? τάξη του Σχολείου μας στα πλαίσια των γιορτών των Χριστουγέννων, επισκέφτηκαν το Γηροκομείο Βέροιας με να συνδράμει αλληλέγγυα τόσο οικονομικά όσο ηθικά στους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας που στερούνται οικογενειακής θαλπωρής. Οι μαθητές παρουσίασαν ένα μικρό θεατρικό και έψαλαν παραδοσιακά κάλαντα από διάφορα μέρη της Ελλάδας, γεγονός που πρόσφερε μεγάλη χαρά στους παραβρισκόμενους.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Κατόπιν ο μαθητές επισκέφτηκαν το Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο όπου πραγματοποιήθηκε ομιλία με θέμα «Ιεραποστολή στην Αφρική».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Την ίδια ημέρα οι μαθητές της Α? τάξης επισκέφθηκαν το «Σπίτι της Βεργίνας ? Πρωτοβουλία για το παιδί», με σκοπό να ενισχύσουν οικονομικά τα παιδιά που φιλοξενούνται εκεί.
Οι φιλανθρωπικές δραστηριότητες τόσο της Β? και Γ? τάξης, όσο και της Α? τάξης χαροποίησαν ιδιαίτερα τους μαθητές και τις μαθήτριες.
Οι διδακτικές επισκέψεις ολοκληρώθηκαν με την επίσκεψη των παιδιών στο Δάσος των Χριστουγέννων, στο Φράγμα Αλιάκμονα.