Βιωματικές δράσεις – Παρουσίαση εργασιών

Την Τρίτη 20 Μαΐου 2014, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας, έγινε η παρουσίαση εργασιών των βιωματικών δράσεων της Α’ Τάξης του Σχολείου μας.
Οι εργασίες παρουσιάστηκαν από τους μαθητές με την υποστήριξη των υπεύθυνων καθηγητών.

Τα θέματα των εργασιών ήταν τα παρακάτω:

• Δαιχειρίζομαι σωστά τον ελεύθερο χρόνο μου (Μελιτζανά Αικατερίνη)
  • Προστασία Σχολικής περιουσίας (Τουλίκας Νικόλαος)
  • Χρώμα και συναίσθημα (Γαβριηλίδης Πασχάλης)
  • Λύνοντας σταυρόλεξο μαθαίνουμε για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο (Βασιλοπούλου Έλενα)
  • Συμβόλαιο διαχείρισης σχέσεων στη Σχολική τάξη (Διαμαντοπούλου Αννέτα)
  • Μοναδικοί, διαφορετικοί, αλλά όχι ανόμοιοι (Τσότσου Ολυμπία)

Σε συνέχεια της διάδοσης των καλών πρακτικών που ακολουθήθηκαν, οι καθηγήτριες κ. Διαμαντοπούλου Αννέτα και Τσότσου Ολυμπία έλαβαν μέρος μετά από γραπτή πρόσκληση των Σχολικών Συμβούλων του Νομού, στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17/6/2014 στο 1ο Γυμνάσιο Βέροιας όπου παρουσίασαν τις εργασίες των μαθητών και μετέφεραν στο κοινό τις εντυπώσεις, τους προβληματισμούς και γενικότερα τις εμπειρίες τους από την υλοποίηση του μαθήματος.

Φωτογραφίες από την παρουσίαση

biomatikes14-3     biomatikes14-2