Ημέρα Αθλητικών δραστηριοτήτων

Την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου γιορτάστηκε στο Σχολείο μας η «Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού» η οποία καθιερώθηκε φέτος για την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου και εντάχθηκε στο πλαίσιο του θεματικού άξονα του Σχολικού έτους 2014-2015 «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».
Η ημέρα ξεκίνησε μετά την πρωινή προσευχή , με μια ομάδα μαθητών της Β? τάξης που τραγούδησαν «Το τραγούδι της διαφορετικότητας» (στίχοι και μουσική της μαθήτριας Μπογιατζή Σοφίας) υπό την καθοδήγηση της κυρίας Τσότσου Ολυμπίας.
Ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή για όλες τις τάξεις: μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, σκυταλοδρομία, διελκυστίνδα κάτω από την επίβλεψη των δύο γυμναστών του σχολείου κ. Πιτσαρή Αικατερίνης και Δημόπουλου Θεοφάνη. Επιπλέον όλα τα τμήματα της Α? και Β? τάξης κατασκεύασαν κολάζ με θέμα το ρατσισμό και τη διαφορετικότητα υπό την εποπτεία του καθηγητή καλλιτεχνικών κ. Γαβριηλίδη Πασχάλη.
Τέλος οι μαθητές της Β? και Γ? τάξης παρακολούθησαν ταινίες με στόχο την ευαισθητοποίηση τους στα παραπάνω θέματα.
Η ημέρα κύλησε όμορφα και έκλεισε με έναν αγώνα βόλεϊ καθηγητών ? μαθητών της Γ΄ τάξης που έληξε 2-0 σετ.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!

Φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις