Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού την Τρίτη, 06/10/2015 στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν Κινητικές ? Αθλητικές δραστηριότητες. Σ΄ αυτές συμμετείχαν σύσσωμοι οι μαθητές του 2ου Γυμνάσιου Αλεξάνδρειας με την επίβλεψη του συλλόγου των καθηγητών.
Συγκεκριμένα το πρόγραμμα χωρίστηκε σε 3 δίωρα :
Στο πρώτο δίωρο (8:30 ? 10:30) προβλήθηκε η τελετή έναρξης ? λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας του 2004. Για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, ενώ η Β΄ και Γ΄ αντίστοιχα πήραν μέρος σε παραολυμπιακά αθλήματα (Βόλεϊ καθιστοί, σκυταλοδρομία με δεμένο χέρι, δισκοβολία καθιστοί) και Ολυμπιακά (Βόλεϊ, ποδόσφαιρο, δρόμος ταχύτητας, άλμα χωρίς φόρα).
Το πρόγραμμα λειτούργησε κυκλικά ώστε να συμμετέχουν εναλλάξ όλες οι τάξεις, ενώ η επιτυχία της διοργάνωσης οφείλεται στους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής τους οποίους και ευχαριστούμε!

Φωτογραφίες από τις αθλητικές δραστηριότητες

Αθλητικές δραστηριότητες

Σκυταλοδρομία