Κοπή Βασιλόπιτας 2016

Τη Δευτέρα 19 Ιανουαρίου στον προαύλιο χώρο του Σχολείου μας έγινε η καθιερωμένη κοπή Βασιλόπιτας στα τμήματα του Σχολείου. Την πίτα ευλόγησε ο πατήρ Ιωάννης του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου ενώ ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Μπογδαμπεΐδης μίλησε στους μαθητές για το έθιμο της κοπής της πίτας και την παράδοση να θεωρείται τυχερός της χρονιάς όποιος βρίσκει το φλουρί!

Τυχερό τμήμα αποδείχτηκε το Γ1 το οποίο θα ανταμειφθεί με μια επίσκεψη στη Δημόσια Βιβλιοθήκη της Βέροιας.

Την ίδια ημέρα την 6η διδακτική ώρα έγινε κοπή πίτας σε κάθε τμήμα ξεχωριστά και ο τυχερός του κάθε τμήματος πήρε δώρο  ένα βιβλίο από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Τέλος μετά το πέρας των μαθημάτων έγινε κοπή πίτας στον σύλλογο διδασκόντων όπου τυχερή ήταν η κ. Ζαμπούνη Στυλιανή, Φιλόλογος.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

basil2016 basil2016a