Μια φορά κι ένα καιρό…

Η αρχαία τέχνη της παραμυθίας (=παρηγοριάς) ζωντάνεψε στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας ζεσταίνοντας τις καρδιές των μαθητών-τριών μας σε μια κρύα ημέρα του Γενάρη, Τετάρτη 27/1/2016, μετατρέποντας τη βιβλιοθήκη μας σε χώρο πιο οικείο και προσωπικό, μεταφέροντας εκεί το άρωμα των σπιτιών των παιδιών και των καθηγητών, όπως και των πρώτων εικόνων και ακουσμάτων που σπαργανώνουν τους ανθρώπους και τους συνοδεύουν γλυκά γλυκά στη ζωή. Έτσι «Ο ΟΝΑΡ» (=όνειρο), ο κατά κόσμο Δημήτρης Αβούρης, με ή κατά την παιδιακίσια σύσταση του στα παιδιά μας Δημήτρης Καβούρης, με «Κ» πλήρης αυτοσαρκασμού, ξεδίπλωσε το ταλέντο του για να προσφέρει ονειρικές αναμνήσεις στο μαθητόκοσμο της Β? τάξης του Σχολείου μας άλλα και σε εμάς τους μεγάλους καθώς μας πήγε σε ονειρώδεις αναπολήσεις με το κλασικό παραμυθοτράγουδο:

Μια φορά και ένα καιρό

Πήγ? η γάτα στο χορό?.

Ο Ζακυνθινής καταγωγής παραμυθάς με μια ιδιαίτερη πατρίδα πλήρης   ιδιαίτερων εθίμων όπως η Χριστουγεννιάτικη κουλούρα που τόσο όμορφη περιγραφή της έχουμε από τον Γρ. Ξενόπουλο, στο τέλος της εκδήλωσης έγινε διαδικτυακός φίλος με μαθητές-τριες του Σχολείου μας προσφέροντας τους δωρεάν συνδρομή για το περιοδικό του «Το παραμύθι» στο κατά τα άλλα δίσεκτο 2016.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

paramithi