Εκπαιδευτική επίσκεψη στην ΕΡΤ3 και στο μουσείο ραδιοφώνου Θεσσαλονίκης

Την Παρασκευή 27 Απριλίου πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική επίσκεψη από τους μαθητές της ομάδας ραδιοφώνου στη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια των δράσεων του πολιτιστικού προγράμματος «Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio».

Αρχικά τα παιδιά επισκέφθηκαν το ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΤ3, όπου ξεναγήθηκαν στα στούντιο του σταθμού, μίλησαν ζωντανά σε ραδιοφωνική εκπομπή και ηχογράφησαν το νέο σποτάκι της εκπομπής.

Στη συνέχεια η ομάδα επισκέφθηκε τον τηλεοπτικό σταθμό της ΕΡΤ3. Μετά την ξενάγησή τους στο στούντιο ειδήσεων και στον χώρο ελέγχου (control), τα παιδιά παρακολούθησαν ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή.

Τελευταίος σταθμός της επίσκεψης  ήταν το μουσείο ραδιοφώνου, όπου τα παιδιά ταξίδεψαν στον χρόνο από το 1926, που δημιουργήθηκε ο πρώτος ραδιοφωνικός σταθμός στη Θεσσαλονίκη, έως και σήμερα

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

ERT18_1 ERT18_2