Διδακτική επίσκεψη στο Σέλι

Την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Α3 και Α4 του Σχολείου μας στο χιονοδρομικό κέντρο Σελίου, στα πλαίσια του μαθήματος της Γυμναστικής, από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Σάρρα Δέσποινα.

Στόχος της διδακτικής επίσκεψης ήταν να μάθουν οι μαθητές τα βασικά τεχνικά στοιχεία της χιονοδρομίας (κύλιση, σταμάτημα). Αφού τα παιδιά έμαθαν να τοποθετούν και να αφαιρούν τα  πέδιλα του σκι, χωρίστηκαν σε ομάδες και εξασκήθηκαν σε ασκήσεις ισορροπίας, κύλισης σε ένα πέδιλο, αλλαγή κατεύθυνσης και μετακίνηση με τα πέδιλα σε ανοδική φορά.

Στη συνέχεις αφιερώθηκε χρόνος για την κύλιση σε κάθε ένα παιδί ξεχωριστά με τη βοήθεια εκπαιδευτών.

Με το πέρας των ασκήσεων οι μαθητές κατάφεραν να διασχίσουν την παιδική πίστα με ελεγχόμενη ταχύτητα και σταμάτημα. Η επιτυχία ολοκληρώθηκε και με την χρήση της πιο δύσκολής πίστας από τους μισούς μαθητές.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

ski193      ski194