Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ τάξης

Την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές/μαθήτριες της Γ τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών Κειμένων από Μετάφραση, διδακτική επίσκεψη στο Αρχαίο Θέατρο στο Δίον και στη κωμόπολη του Λιτοχώρου. Πρώτη στάση της επίσκεψης αποτέλεσε το Αρχαίο Θέατρο του Δίου, όπου οι μαθητές/μαθήτριες ενημερώθηκαν από την καθηγήτρια τους κα. Γώτη Φλώρα σχετικά με την ιστορία, τον τρόπο δόμησης και λειτουργίας του θεάτρου. Στη συνέχεια, οι μαθητές/μαθήτριες περιηγήθηκαν στη κωμόπολη του Λιτοχώρου, όπου με αφετηρία τη θέση «Μύλοι», η οποία αποτελεί μία από τις εισόδους του Εθνικού Πάρκου Ολύμπου με υψόμετρα 400μ., ακολούθησαν το τσιμεντένιο δρομάκι που ακολουθεί παράλληλα τον ποταμό Ενιπέα.