Εκπαιδευτικές επισκέψεις σε τοπική εφημερίδα

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογία Α΄ Γυμνασίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε δίωρες διδακτικές επισκέψεις στο Τυπογραφείο της τοπικής εφημερίδας της πόλης μας  «Ο ΠΟΛΙΤΗΣ». Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι  μαθητές/τριες όλων των τμημάτων της Α΄ τάξης σε συγκεκριμένες ημερομηνίες ως εξής:

28/11:  Α1

5/12:  Α4

18/12:  A2 και Α3

12/12:  Α5

Εκεί τα παιδιά γνώρισαν τη διαδικασία παραγωγής της εφημερίδας, μέσα από σύγχρονα τυπογραφικά μηχανήματα, ενημερώθηκαν για τα προγράμματα (λογισμικό) που χρησιμοποιούνται για την έντυπη και ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας και τύπωσαν ένα δικό τους κείμενο.

Ακολούθησε συζήτηση των παιδιών με τους υπεύθυνους του τυπογραφείου. Φεύγοντας τα παιδιά πήραν μαζί τους αναμνηστικό έντυπο και την φωτογραφία τους εκτυπωμένη.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Σουρλόπουλο για την φιλοξενία και την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση και ενημέρωση…

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 18 Δεκεμβρίου 2019, σε ΕΚ. 2019-2020. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.