Επιβράβευση μαθητών – μαθητριών

Ο σύλλογος των εκπαιδευτικών του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας συγχαίρει τους μαθητές της Γ΄Γυμνασίου: Α. Δ., Β. Γ., Γ. Ν., Δ. Ε., Ζ. Α., και Μ. Ι. για την ευγενική και ηθική πράξη να παραδώσουν χρηματικό ποσό που βρήκαν σε πορτοφόλι στο δρόμο. Οι μαθητές μας, χωρίς δεύτερη σκέψη, παρέδωσαν τα χρήματα, εκφράζοντας την αγωνία και το ενδιαφέρον τους για όποιον τα είχε χάσει.

Πρόκειται για σπάνια στις μέρες μας ενέργεια και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που το σχολείο και οι οικογένειες τους κατάφεραν να τους εμφυτεύσουν την έννοια της υπευθυνότητας, της ενσυναίσθησης και της αγάπης προς τον συνάνθρωπο και την κοινωνία.

Οι μαθητές μας βραβεύτηκαν και παρέλαβαν ένα συμβολικό δώρο από τον Δυευθυντή  κ. Μπογδαμπεΐδη Ευθύμιο σε μια σύντομη τελετή στον χώρο του σχολείου.

Τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε να συνεχίσουν να είναι έντιμοι και με συνείδηση άνθρωποι. Η πράξη τους να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση.