Βιωματικό εργαστήριο για την έμφυλη βία

Την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου και την Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου και στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων, υλοποιήθηκε στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης βιωματικό εργαστήριο με τίτλο:

«Ευαισθητοποίηση και ενδυνάμωση μαθητών/μαθητριών στην πρόληψη της έμφυλης βίας σε σχολικό περιβάλλον και στις συντροφικές σχέσεις».

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε από ψυχολόγους και κοινωνιολόγους του Κέντρου Συμβουλευτικής Γυναικών του Δήμου Βέροιας και σε αυτό συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/μαθήτριες της Α’ τάξης του σχολείου μας.

Οι μαθητές /μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στις βιωματικές δραστηριότητες του εκπαιδευτικού προγράμματος με σκοπό τον  προβληματισμό και την ευαισθητοποίηση τους  πάνω σε θέματα που αφορούν  την ισότητα των φύλων, την πρόληψη, αναγνώριση και αντιμετώπιση της έμφυλης βίας τόσο στο σχολικό περιβάλλον όσο και στις διαπροσωπικές σχέσεις.