Συμμετοχή στους 2ους αγώνες φιλίας

Την Τετάρτη 11 Μαΐου οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α4 του σχολείου μας συμμετείχαν στους «2ους αγώνες φιλίας» κλασικού αθλητισμού που πραγματοποιήθηκαν στο ΔΑΚ Δ. ΒΙΚΕΛΑΣ στο Μακροχώρι. Οι αγώνες οργανώθηκαν από το αθλητικό σωματείο ΑμεΑ ν. Ημαθίας “ΑΙΓΕΣ ΒΕΡΓΙΝΑ” σε συνεργασία με το ΚΑΠΑ Δ. Βέροιας.

Στους αγώνες  έλαβαν μέρος αθλητές του σωματείου, ομάδες αθλητικών συλλόγων και αντιπροσωπείες σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης ΑμεΑ και τυπικής ανάπτυξης.

Η διοργάνωση, που στέφθηκε με επιτυχία, είχε στόχο την συνύπαρξη, την ένταξη, την αποδοχή και την κοινωνικοποίηση μεταξύ των μαθητών.

Πολλοί από τους μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν στους αγώνες και τιμήθηκαν με μετάλλια.