Ενδοσχολική επιμόρφωση στη σχολική διαμεσολάβηση ομηλίκων

Την Πέμπτη 30 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στη “Σχολική διαμεσολάβηση ομηλίκων” με εισηγήτρια την κα. Κυπριανού Σοφία, εκπροσώπου της “Αντιγόνης -Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για Ρατσισμό, Οικολογία, Ειρήνη και τη μη Βια”.

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν να γνωρίσουν οι εκπαιδευτικοί τις αρχές, τα στάδια και τις τεχνικές της σχολικής διαμεσολάβησης, η οποία αποτελεί μια πρακτική ειρηνικής επίλυσης επιθετικών συμπεριφορών και συγκρούσεων για την πρόληψη της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού. Η σχολική διαμεσολάβηση εφαρμόζεται εντός του σχολικού πλαισίου, διέπεται από τον εθελοντισμό, την εχεμύθεια, την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό και βελτιώνει το κλίμα της σχολικής κοινότητας.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 31 Μαρτίου 2023, σε ΕΚ. 2022-2023. Βάλτε σελιδοδείκτη στο σύνδεσμο.