Κοπή Βασιλόπιτας

Τη Δευτέρα 19-1-2015 στον προαύλιο χώρο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας έγινε η καθιερωμένη κοπή βασιλόπιτας του σχολείου.
Μαθητές και καθηγητές έδωσαν το «παρών» σε μια εκδήλωση στην οποία παραβρέθηκαν επίσης ο πρόεδρος του Δημοτικού συμβουλίου Αλεξάνδρειας κ.Μπρουσκέλης και ο διοικητής Πυροσβεστικού σώματος Αλεξάνδρειας κ. Αμανατίδης.
Την πίτα ευλόγησε ο πατήρ Θεόδωρος .Όλοι έδωσαν τις ευχές τους για μία καλή και δημιουργική χρονιά. Ο διευθυντής του σχολείου κ. Μπογδαμπεΐδης μίλησε στους μαθητές για το έθιμο της κοπής της πίτας και την παράδοση να θεωρείται τυχερός της χρονιάς όποιος βρίσκει το φλουρί!
Τέλος, κατά την κοπή, τυχερό τμήμα αναδείχτηκε το Β2 το οποίο θα ανταμειφθεί με μία επίσκεψη στη δημόσια Βιβλιοθήκη της Βέροιας.

basil15